تبلیغات
کلبه ی زندگی نامه ی فوتبالیستها - زندگی نامه ی رایان گیگز

                    
 
کلبه ی زندگی نامه ی فوتبالیستها
just barca
یکشنبه 3 بهمن 1389 :: نویسنده : poorya

برای دیدن زندگی نامه ی رایان گیگز به ادامه ی مطلب بروید

متولد: بیست و نهم نوامبر 1973
ملیت: ولز
پست: هافبک


افتخارات مهم شخصی:

برترین بازیکن جوان در سالهای 92 و 93
جایزه براوو ( بهترین بازیکن سال اروپا ) در سال 93
مرد سال فوتبال ولز در سالهای 96 و 2006
دارنده ی مدال OBE ( Order of the British Empire ) به دلیل خدمات شایان توجه به فوتبال انگلستان
Sir Matt Busby بازیکن سال : 1997–98
BBC Wales Sports Personality of the Year: 1996
Intercontinental Cup Man of the Match: 1999
Premier League Team of the Decade: 2003
English Football Hall of Fame: 2005
FA Premier League Player of the Month: September 1993, August 2006, February 2007
PFA Team Of The Century: 2007


افتخارات باشگاهی:

قهرمان لیگ برتر :

در سالهای 1992–93
1993–94
1995–96
1996–97
1998–99
1999–2000
2000–01
2002–03
2006–07
2007–08


قهرمان FA Cup :

1993–94
1995–96
1998–99
2003–04


قهرمان Football League Cup :

1991–92
2005–06
2008–09


قهرمان FA Community Shield :

1993
1994
1996
1997
2003
2007
2008


قهرمان لیگ قهرمانان :

1998–99
2007–08


قهرمان سوپر جام اروپا :

1991


Intercontinental Cup :

1999


جام باشگاههای جهان :

2008

هنگامی که مردم در تئاتر رویاها به نمایش جادویی شیاطین سرخ چشم دوخته‌اند، ناگهان یک نکته زمان را متوقف می‌کند. توپ به سمت چپ زمین می‌رسد و یک بازیکن با سرعت دیوانه وار آن را چون موم به این سمت و آن سمت می‌کشاند. در این حالت حاضران در تئاتر یک صدا می‌خوانند: « رایان گیگز از پایین به بالا پرواز کن »، « رایان خط آبی عشق قرمز ». یا خطاب به حریفان می‌گویند : « گیگز دوباره تو را می‌درد » و در ادامه می‌خوانند : « عشق او قلب ما را به تسخیر در آورده است » و این همه محبوبیت تقدیم به گیگز بزرگ.


سکونت در منچستررایان تنها هفت سال داشت که همراه با خانواده اش از ولز به انگلستان کوچ کرد. او اصول پایه فوتبال خود را را در تیم محلی « دنیس یود » آموخت. وقتی گیگز به طور کامل در منچستر ساکن شد، تیمهای حرفه‌ای، چندان توجهی نسبت به پدیده جدید نداشتند. چندی بعد در غفلت تیم اول شهر، آبی‌های سیتی ماهی درشت خود را صید کردند. رایان به جهت آن که سن بسیار کمی داشت، راهی مدرسه فوتبال منچسترسیتی شد. بر خلاف انتظارها گیگز درخشش چندانی از خود بروز نداد اما تجربیات زیادی آموخت. در همین شرایط باشگاه رقیب غوغایی به پا کرده بود. شیاطین سرخ با حضور فردی به نام سر آلکس فرگوسن روی نیمکت رهبری شان قصد داشتند پس از سالها ناکامی و تحمل تمسخرهای لیورپولی، به اوج برسند.

فرگوسن برای ساختن یک بنای مستحکم احتیاج به جوانان مستعد داشت. وقتی او برای اولین بار بازی گیگز را دید، در انتخاب نوجوان ۱۴ ساله ولزی درنگ نکرد.


قرارداد با منچستر یونایتد


شب ۲۹ نوامبر ۱۹۸۷ فرگوسن برای پرس و جو درباره گیگز به خانه پدر این نوجوان رفت.

فرگوسن از رایان می‌خواهد فرم مربوط به شرکت در تیمهای پایه یونایتد را خریداری کند. وقتی این خبر به گوش اسکات مدیر وقت منچستر سیتی می‌رسد اعلام می‌کند باشگاهش پول لازم برای امضای قرارداد حرفه‌ای با گیگز را در اختیار ندارد و چندان خواستار او نیست. این صحبت او تاریخ را به سود منچستر یونایتد ورق زد. ۲ سال بعد رایان قرارداد آماتوری با باشگاه به امضا می‌رساند و سال بعد اندکی پس از جشن ۱۷ سالگی اش با با امضای بزرگ به جمع حرفه‌ای‌های اولدترافورد می‌پیوندد. او با بازیهای درخشان و آرایش خاص مدل موهای پر پشت خود، محبوب هوادارن شد. از آن زمان تا کنون وی با یک سوال کلیدی روبرو بوده‌است. ولری یا انگلیسی ؟ او در ۱۷ سالگی حق انتخاب داشت، اما ترجیح داد به کشور کوچکش وفادار بماند و به این ترتیب پیشنهاد انگلیسیها را رد کرد. وی حتی در مقطعی کاپیتان تیم مدرسه فوتبال انگلستان بود اما همواره اعلام می‌کرد این تنها سمتش در انگلستان است و به هیچ وجه مایل نیست در جمع شیرهای سفید جایگاهی داشته باشد. رایان به ولزی بودن خود افتخار می‌کرد این تعصب زاییده تلقین‌های پدر و مادر و پدر بزرگ او بود. این جمع ۴ نفره تا قبل از کوچ به انگلستان در ولز زندگی می‌کردند. گیگز کوچک بنا بر نصیحت‌های آنها هرگز به کشورش پشت نکرد. او در ابتدای حضور، یک بازیکن پر حاشیه بود فرگوسن که در تربیت بازیکنان یاغی تخصص دارد، به گونه‌ای متفاوت با گیگز برخورد کرد. او به صورت رو در رو با رایان مواجه نمی‌شد، بلکه سعی می‌کرد بطور غیر مستقیم و فقط با ارائه پند و نصیحت به ارشاد وی بپردازد. با این تدابیر فرگوسن، بازیکن جوانی که می‌رفت به سرنوشت جرج بست دچار شود، از دام الکل و حواشی مختلف رهایی یافت

پرواز گیگز با شیاطین سرخ


دقیقاٌ پس از رهایی از حواشی، دوران اوج رایان آغاز شد نخستین بار او با پیراهن یونایتد مقابل اورتون قرار گرفت. (۲ مارس ۱۹۹۱) او در اواسط بازی به جای دنی اروین وارد بازی شد، اما اولین حضور ثابت او به نحو حماسی شکل گرفت. یونایتد با تک گل گیگز ۱۸ ساله، دربی شهر را از آن خود کرد تا هم انتفام شکست سال قبل را گرفته باشد و هم جانی دوباره به تیم در حال اوج خود ببخشد.

فصل بعد اتفاقات مطابق میل وی رقم خورد. لی شارپ مصدوم گشت و رایان وارد ترکیب اصلی تیم شد از همه بهتر آنکه وی پست هافبک چپ را در اختیار گرفت. زمان پرواز فرا رسیده بود. یونایتد در آستانه تبدیل شدن به بزرگ‌ترین باشگاه جزیره بود. شکوفایی گیگز نقش مهمی در ثبات راه باشگاه ایفا نمود. منچستر در وقت‌های تلف شده هفته آخر لیگ فصل ۱۹۹۳، جام قهرمانی را پس از ۲۶ سال انتظار از آن خود نمود. موقعیت رایان به عنوان یکی از برترین جوانان لیگ تثبیت شده بود. تنها یک سال قبل از قهرمانی یونایتد بود که رایان به عنوان بهترین بازیکن جوان انگلستان انتخاب شده بود.


استعداد طلایی ولز


رایان در رده ملی قصه پر غصه‌ای داست. تنها افتخار قابل ذکر او جایزه استعداد طلایی ولز بود. نخستین بازی ملی گیگز در حالی مقابل آلمان غربی انجام شد که یار تعویضی تیم ملی ولز تنها ۱۷ سال و ۳۲۱ روز سن داست. متاسفانه او در رده ملی هیچ مجالی برای درخشش به دست نیاورد. آنها در یک قدمی حضور در جام جهانی ۲۰۰۲، بازی برگشت پلی آف مقابل روسیه را در زمین خود با یک گل واگذار کردند تا ولزی‌ها به رغم داشتن بازیکنان بزرگی که اکثر آنها در لیگ برتر بازی می‌کنند همچنان ناکام باشند.


گل تاریخی رایان به آرسنال


آن روز شیطان بزرگ توپچی‌ها را به توپ بست، اما زمان گذشت رایان به پختگی لازم رسید و منچستر به افتخار بازیکن نشاط آور اولدترافورد همواره گلهای زیبایی به ثمر رساند.

فوق العاده ترین گل دوران ورزشی گیگز در سال ۱۹۹۹ به ثمر رسید. بازی تکراری مرحله نیمه نهایی جام حذفی آن فصل مقابل آرسنال در ویلا پارک برگزار شد.

یونایتد تیم بسیار قدرتمندی داشت اما بیم آن می‌رفت که با شکست مقابل آرسنال دچار تضعیف روحیه شده و لیگ برتر و فینال لیگ قهرمانان را از دست بدهد. در شرایطی که بازی مقابل آرسنال با یک تساوی دیگر در حال اتمام بود، اشمایکل بزرگ پنالتی حساس آرسنالی‌ها را مهار کرد تا بازی به وقت اضاف کشیده شود. ظاهراً باید ضربات پنالتی، فرجام کار را مشخص می‌کرد. ولی در آخرین ثانیه گیگز دیوانه وار از مرکز زمین، همه آرسنالی‌ها دریبل کرد و وقتی به دروازه بان رسید توپ را از بالای سر وی وارد دروازه نمود تا زیباترین گل تمام ادوار جام حذفی وارد دروازه دیوید سیمن شود. شادمانی رایان پس از گل به صحنه‌ای ماندگار تبدیل شد. او پیراهن و زیر پیراهنی خود را از تن خارج کرد و در میان آرسنالی‌ها شروع به دویدن کرد تا به نیمکت من یونایتد رسید. چند سال بعد بکهام در کتاب خاطرات خود فاش ساخت که آرسنالی‌ها هنگام دویدن گیگز رکیک ترین الفاظ را نثار وی کردند.


تمجید فرگوسن از شماره ۱۱


سرانجام من یونایتد به فینال رسید و جام را فتح کرد و در ادامه با فتح لیگ قهرمانان و لبگ برتر، رویایی ترین فصل خود را به نمایش گذاشت. چهد ماه بعد گیگز دچار مصدومیت شد. اما در فصل ۲۰۰۰ با شکوه هر چه تمام تر به ترکیب بازگشت. بازگشت گیگز با شعار معروف «او مجدداً شما را خواهد درید» همراه شد. ۷ گل در ۴۱ بازی سهم رایان از قهرمانی فصل ۲۰۰۰ همراه با شیاطین سرخ بود.

گلهای مرد ولزی به اندازه مهاجمان یونایتد پر تعداد نبود اما همگی در زمره گلهای مهم و ۳ امتیازی محسوب می‌شد. تنها به همین خاطر بود که گیگز در قلب هواداران جای داشت. هنگامی که او تمرینات طاقت فرسای شروع فصل ۲۰۰۱ را پشت سر می‌گذاشت فرگی به تمجید از گیگز پرداخت و وی را بهترین هافبک چپ دنیا نامید.

گیگز وفادار به اولدترافورد


در آغاز فصل ۲۰۰۱ برای نخستین و آخرین بار، زمزمه خروج فرشته طلایی از جمع شیاطین به گوش رسید. گفته می‌شد لاتزیو با مبلغ بالایی این ستاره را به چنگ خواهد آورد. رایان با ابزار وفاداری نسبت به منچستر یونایتد پیشنهاد ایتالیایی‌ها را رد کرد. جالب آنکه مربی وقت لاتزیو، اریکسون بود که تنها جند ماه بعد هدایت تیم ملی انگلستان را به دست گرفت. حتی همین پیشنهاد تلویحی هم کافی بود تا مدیران یونایتد از خواب بیدار شوند. روز اول ژولیه سال ۲۰۰۱ زمانی بود که رایان پای میز قرارداد نشست و همکاری ۵ ساله خود را با من یو تی دی متعهد شد.

بدین ترتیب وی تا قبل از آغاز جام جهانی ۲۰۰۶ با پیراهن سرخ فرشته نجات شیاطین خواهد بود. رایان بهترین خاطره سالهای حرفه‌ای خود را گلزنی به کاونتری می‌داند، گلی که نقش زیادی در شکل گیری یکی از ۸ قهرمانی منچستر در عصر درخشان فرگوسن داشت.


محبوبیت فراوان گیگز در میان هواداران


رایان آنقدر محبوب است که قبل از فرا رسیدن زمان خداحافظی، به افتخار وی بازی یادبود برگزار شود. در سال ۲۰۰۲ و به مناسبت آغاز دهمین سالگرد حضور گیگز در یونایتد، مسئولان باشگاه به پاس تجلیل از زحمات و فداکاری او تصمیم به برگزاری یک رقابت بزرگداشت گرفتند. بازیکنان هم دوره رایان و تعدادی از بازیکنان سال ۲۰۰۲ در این بازی شرکت کردند. او در این بازی نیز دست از حرکات ویران کننده خود بر نداشت. در پیایان عواید بازی یک جا به خانواده گیگز تعلق گرفت. مطبوعات به این امر اعتراض کردند و اعلام نمودند بهتر بود عواید این بازی صرف فقرا و کودکان بی سرپرست می‌شد.

بازی فوق اول ژولیه ۲۰۰۱ در اولدترافورد مقابل سلتیک انجام گرفت. ظاهراً ماه ژولیه برای وی بسیار خوش یمن است چرا که یک سال و ۲۲ روز بعد او صدمین گل خود را همراه من یونایتد در جریان تساوی ۲ بر ۲ مقابل چلسی به میزبان تحمیل کرد. پس از بازگشت به اولدترافورد، استقبال با شکوهی از گیگز به عمل آمد. او به عنوان یک ولزی موفق به انجام کاری شد که فوتبالیستهای انگلیسی عاشق یونایتد در رسیدن به آن یک ناکام بزرگ بودند. روز ۱۰ آوریل ۲۰۰۳ زندگی شخصی آرام گیگز شیرین و او صاحب نخستین فرزند خود شد.


رایان جواب منتقدان را می‌دهد


رایان در پایان فصل مصدوم شد. اما فشار و دلگرمی هوادان من یو باعث تسریع روند حرکتی گیگز به سمت اوج گیری مجدد شد. اوج اراده رایان در بازی فصل ۲۰۰۳ لیگ قهرمانان مقابل یوونتوس به نمایش درآمد او طبق معمول مصدوم بود، اما از سویی دیگر نظر مردم راجع به او کمی سمت و سوی منفی پیدا کرده بود، بازی با یوونتوس آن هم در دل آلپی فرصت مناسبی بود تا بازیکن کم حرف اولدترافورد با بازی خوب، جواب منتقدان را بدهد. وی به خوبی از عهده این کار برآمد و پس از هر بار گلزنی نام خود را به هواردان حاضر نشان داد. گل فوق العاده گیگز به چلسی در جریان مرحله نیمه نهایی جام اتحادیه هرچند با پیروزی شیاطین سرخ توام نشد، اما رقم زننده یکی از زیباترین گلهای فوتبال توسط رایان گیگز بود.


رایان عاشق دیوانه وار منچستر


گیگز در خصوص منچستر می‌گوید : سالهای زیادی است که در اولدترافورد حضور دارم و تصور می‌کنم به بخشی از باشگاه تبدیل شده‌ام. هنگامی که من یک نوجوان شرور بودم این سرآلکس بود که با راهنمایی‌های خود من را از گرداب نجات داد.

منچستر را با تمام وجود دوست دارم. بهترین سالهای من در خدمت به باشگاهم گذشت. امیدوارم این توفیق را داشته باشم که با پیراهن خوش رنگ یونایتد از میادین فوتبال خداحافظی کنم

نوع مطلب :
برچسب ها :


درباره وبلاگ


سلام به بزرگترین وبلاگ بیوگرافی فوتبالیست ها خوش اومدین.poorya080@yahoo.com این ایمیل منه اگه نظر خاصی داشتین برام میل بزنین.نظر یادتون نره
بای
مدیر وبلاگ : poorya
نویسندگان

نظرسنجی

به نظر شما بهترین بازیکن ایران کیه؟!

جستجو


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :